Osvědčené recepty pro psíky i páníky



Sulcík

Sulc z vepřových nožiček a kůží je dobrý na klouby a to jak pro psy, tak pro lidi. V poslední době se sice diskutuje o jeho stravitelnosti a využitelnosti, nicméně, pejskům bude jistě chutnat i kdyby si z něj nic nevzali :-)

Do 5-ti litrového tlakového hrnce dejte 5-6 vepřových nožiček dle jejich velikosti (můžete dát i kůže) a zalijte vodou. Pozor, hrnec nesmí být moc plný, aby vám to z něj "nevypěnilo"! A vařte a vařte...tak hodinu, klidně i dvě, až se nožičky rozpadnou. Můžete samozřejmě vařit i v normálním hrnci, jen počítejte s delší dobou vaření.
Potom všechno vyklopte, nechte schládnout a až když se nespálíte, kostičky oberte. Doporučuji nenechat vychladnout úplně, protože pak už to všechno strašně lepí :o). Kostičky vyhoďte, protože nevím o zvířeti, kterému by se holé kůstky hodily na zkrmení. Pejskovi je rozhodně nedávejte!
Tak máme obráno a teď to všechno i s vodou ve které se to vařilo postupně rozmixujte v mixéru. Pokud je vývaru málo, můžete přilít čisté vody. Nalijte do misky nebo jiné vhodné nádoby - v tomto množství tak do mísy či lavorku :-) a nechte v chladu do druhého dne ztuhnout. Protože by se sulc rychle zkazil - vydrží cca 5 dní (pak už moc nevoní), nakrájejte ho, rozdělte do sáčků a zamrazte. Takto vydrží dlouhou dobu.

Pro zpestření můžete do sulcíku cokoli přidat - mixovanou zeleninu, bylinky... Já přidávám medvědí česnek nebo mořské řasy.

A pokud máte rádi nebo pokud máte odvahu vyzkoušet, tak stejným způsobem si můžete uvařit sulcík i na svá bolavá kolena...asi to moc nepomůže, ale někdo si na tom pochutná :-)) Maso si nemixujte, to nechte v celku, můžete tam přidat i jiné, zvlášť uvařené, můžete si tam přidat všechno co máte rádi. Navíc osolíte, okořeníte....no a prý je to dobré. Já se přiznám, že jsem to nezkoušela...


sulc z vepřových nožiček sulc z vepřových nožiček


 

Domácí jogurt

Mňamka pro celou rodinu a není vůbec drahá a složitá! Není potřeba žádný jogurtovač apod.

Převařte litr (nebo méně, to je na vás) kravského mléka - je jedno jakého, může být i "krabicové", ale lepší je mléko čerstvé. Odstavte a nechte schládnout zhruba na teplotu 40°C. Pak do něj zamíchejte cca 2 lžíce živého jogurtu. Živý jogurt je takový, který obsahuje živé bakterie - Activia, Selský jogurt Hollandia... je to jedno, hlavně ať je "živý" :-).
Tak a teď musíte kastrolek (nebo skleničky do kterých jste si to rozdělili) udržet nejlépe při té teplotě 40°C - takže může s vámi spát v peřinách, může odpočívat na topení....Já ho dávám do trouby, kterou na chvíli zapnu na 50°C. Až se nahřeje, tak ji vypnu a nechám do rána jogurt jogurtem (chce to tak 6-8 hodin). Někdy troubu zapnu ještě jednou, ale není to nutné. Ráno jogurt přendám do lednice a nechám ho tam cca 6 hodin "dojít". Odpoledne je hotový, krásně tuhý a moooc dobrý :-) A taky zdravý, protože v něm není nic co by jste tam sami nedali.

Na výrobu dalšího jogurtu můžete použít už ten váš vyrobený. Pokud ho teda nesníte všechen tak jako my :-))

A pro sebe si jogurt můžete ochutit jak chcete - my si dáváme různé marmelády, granko, kakao, strouhanou čokoládu....nebo jen trochu vanilkového cukru.
Vyzkoušejte, uvidíte :-)

 

domácí jogurt




Domácí Acitmel

Příprava je obdobná jako u jogurtu, jen místo jogurtu použijete Actimel. Druhý den máte plný kastrolek hodných bakterií :-))



Sušené maso

Opět věc, kterou ocení jak čtyřnožci, tak dvounožci. U nás je velice oblíbené u všech, včetně návštěv :-)

Na sušení masa je velice vhodná sušička na ovoce. Značka je jedno, já mám například novozélandskou Ezidri. Tu můžu doporučit, protože už ji spokojeně používám víc jak 10 let. Maso se dá sušit i v troubě, ale s tím nemám zkušenosti.

Sušit můžete jakékoli maso. V zásadě platí, že čím tučnější, tím déle se suší a dřív se může zkazit. Takže je lepší sušit maso libové.
Stačí ho nakrájet na přiměřeně velké kousky, zase platí, že čím budou větší, tím déle se budou sušit. Takže optimální je cca 5x2 cm, při tloušťce cca 0,5-1 cm. Všechno nacpat do sušičky a sušit a sušit.... Po usušení nechte chvíli na vzduchu odpočinout a dejte do takové nádoby či sáčku, do které se nedostane vlhkost. Pokud chcete sušené maso déle skladovat, dejte ho do lednice nebo mrazáku. Tam vydrží třeba rok.


Pro představu délky sušení - kuřecí maso je usušené za zhruba 8 hodin, hovězí 10, játra 15 hodin...

Můžete si tak nasušit jak chutné pamlsky, tak maso na cesty. Takovéto pamlsky jsou vhodné obzvláště pro psy alergiky, kdy aspoň víte, co jim dáváte.
Stejně jako maso si můžete nasušit i zeleninu a ovoce a na cesty si tak připravit komplet krmení, které jen zalijete vlažnou vodou.

Co už jsme sušili:
kuřcí prsa, hovězí svalovinu, hovězí a vepřová játra, hovězí a vepřové srdce, lososa



sušené maso - kuřecí, hovězí, telecí sušená játra sušený losos

 

sušené maso + zelenina na cesty


sušené maso, zelenina, ovoce a bylinky na cesty - stačí zalít teplou vodou

 


A teď recept pro páníky:
Velice chutné je hlavně maso hovězí, nejlépe roštěná nebo zadní kýta. Maso opět nakrájejte na kousky - 5x2 cm, tloušťka co nejmenší - méně jak 0,5 cm, aby jste to pak taky pokousali :-)) Maso je dobré krájet ještě trochu zmrzlé, nejlépe elektrickým kráječem. To pak máte každý plátek stejný. Já kráječ nemám, takže spoléhám jen na ostrý nůž.
Nakrájené maso dejte do uzavíratelné misky a po vrstvách, jak ho tam budete dávat, nakořeňte. Můžete použít jakékolik koření co máte rádi, ale nám se nejvíc osvědčila kombinace pouze soli a pepře, případně chilli. To vše zakápněte trochou olivového oleje a nechte alespoň 48 hodin v lednici odležet. Pak naskládejte do sušičky a usušte. Doba sušení je cca 8 hodin. Pokud maso přeschne, nechte ho chvíli na vzduchu, ono si zase nějakou vlhkost natáhne zpátky.
Skladujete stejně jako maso pro psíky - v uzavřené nádobě, nejlépe v chladnu. Do mrazáku dávat nemusíte, tak dlouho vám stejně nevydrží :-)

Co jsme sušili:
vepřové - kýtu a panenku - je dobré, ale je cítit prasátkem
telecí - taky je dobré, obzvláště s česnekem, ale hovězímu se nevyrovná
kuřecí - je rychle usušené, ale má nevýraznou chuť

 

sušené hovězí + sůl a koření

 


Játrové sušenky

Tyto sušenky doma neděláme, ale mezi pejskaři je tento recept velmi oblíbený, tak třeba budte chtít taky vyzkoušet.

Rozmixujme 1 kg nejlépe kuřecích jater, přidáme 2-3 vejce, trochu strouhanky nebo mouky a přiměřeně ovesných vloček (ty můžete také rozmixovat). Přiměřeně je tolik, aby hmota nebyla ani příliš tuhá ani tekutá. Můžete přidat ještě česnek nebo různé bylinky. Nalijte na pečící papír a upečte při cca 120°C dozlatova. Nakrájejte, rozlámejte. To co nespotřebujete hned, dejte raději do lednice aby nechytly plíseň.

Jelikož v těchto sušenkách není nic "závadného" můžete je konzumovat i vy. Jen nevím jestli vám budou chutnat....


Narozeninový dort  - "psí dort"

Naprosto jednoduché - použjite první recept na sulcík. Ten nalijte do nějaké hezky tvarované nádoby či formy a nechte v něm zatuhnout to co má váš pes rád. Nejlépe nějaké dobré maso. Určitě ho potěší víc, než ten nový obojek co jste mu koupili :-)

 

dort pro psa dort pro psa

podrobný recept na tento dort ZDE

 

 

 

Další recepty budu postupně přidávat.








© 2010
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu