Jak na první příkrm štěňátek



Velmi často se na nás obracejí chovatelé s dotazem, kdy a jak začít správně přikrmovat štěňátka. A pak bohužel i hodně chovatelů, kteří už začali, ale ne úplně správně a teď řeší zažívací potíže nebo i vážné zdravotní komplikace štěňat. Nikoho se nechceme dotknout, ale někdy se opravdu nestačíme divit, co jsou někteří chovatelé (bohužel i dlouholetí, často i poradci chovu nebo dokonce veterináři !!! ) schopní vymyslet, poradit a dát štěňatům. Pokud se v některém řádku najdete, neurazte se, ale prosím čtěte a příště to zkuste lépe!

 

KDY
Přikrmovat začínáme ideálně kolem 21. dne života štěňátek. I když má fena hodně mléka a ochotně kojí, je potřeba, aby si štěňata začala zvykat na nový druh potravy a jejich zažívání se „nastartovalo“. Pokud je štěňat hodně, fena má málo mléka, zdravotní potíže apod., je možné začít přikrmovat tuhou stravou od cca 15. dne života štěňat. Důležité je, aby štěňata už viděla! Z počátku přikrmujeme 1x denně, postupně počet krmení zvyšujeme, např. takto:

1.-3. den 1x denně

4.-7. den 2x denně

Záleží na počtu štěňat, ochotě feny kojit a také na množství mléka, které fena má. Pokud je fena hodně mléčná, můžete první týden přikrmovat jen 1x denně. Pro zvykunutí si na nový druh potravy to stačí.


CO KRMIT
I když chcete krmit štěňátka granulemi, na první příkrmy (alespoň první týden přikrmování a rozhodně vy, co potřebujete z nějakého důvodu přikrmovat už od 15. dne) sáhněte po mase a speciální kaši pro štěňata. Není to nic náročného a štěňátkům tak poskytnete ten nejlepší start do života.

 

- vhodné druhy masa - kuřecí nebo krůtí prsa, králík, libová telecí svalovina

- maso přemrazte

- syrové maso pomelte najemno na masovém mlýnku nebo naškrábejte

- pomleté syrové maso smíchejte se speciální kaší pro štěňata, štěněčím mlékem nebo kozím mlékem

 

Doporučujeme používat Instantní rýžovou kaši s kozím mlékem a prebiotiky od české firmy Dromy. Kaše obsahuje prebiotika, která pomáhají nastartovat zažívání, vitamíny a vlákninu pro správné trávení. S touto kaší se vám nestane, že štěňátka dostanou průjem! Kaši můžete nabídnout i matce štěňat. I jí pomůže srovnat zažívání po všem tom mytí a uklízení po štěňátkách. Příprava je velmi snadná, stačí příslušné množství zalít teplou vodou a rozmíchat.

Kaši s kozím mlékem a prebiotiky najdete v našem e-shopu - Instatní rýžová kaše s kozím mlékem a prebiotiky

 

manwe shop

 

JAK
Ideální je speciální miska pro štěňata odpovídající velikosti (dle velikosti štěňat). NEvhodné jsou různé tácy a talíře, ve kterých se štěňátka budou procházet, budou se převracet a jídlo bude rozvrstvené po velké ploše.

Důležitá je také správná teplota podávaného krmení. Měla by odpovídat tělesné teplotě, což je u psů 38-40st C. Pokojová teplota, při které je možné krmit dospělé psy, je pro malá štěňata příliš nízká. Na správnou teplotu dbejte hlavně u velmi malých štěňat!

Velice důležitá je konzistence nabízené potravy. Potrava nesmí být ani příliš hustá, ani příliš řídká. Ideální konzistence je taková, aby šla z masa udělat kulička, která drží tvar.

Pokud bude konzistence příliš hustá, štěňta nebudou schopna ji lízat a bude se jim lepit do tlamičky. Příliš řídká konzistence je pro štěňata přímo nebezpečná. Tekutinu mohou vdechnout a „topit“ se, následně hrozí zápal plic.

Velmi malým štěňatům nebo štěňatům které o nové krmení nejeví zájem, můžete udělat malé kuličky, které jim dáte přímo do tlamičky, aby ochutnala, jaká je to dobrota. Během 2-3 krmení už budou všichni vědět jak na to a víc jídla bude v nich, než na nich. Slibuju, věřte m! 

 

manwe manwe

manwe

 

KOLIK
To je otázka za zlatého Bludišťáka :D Nejde říct, že máte dát 100g nebo kilo. Vše je individuální, podle velikosti a stáří a také podle toho, jak moc (nebo málo) fena kojí.

Množství potravy by mělo být takové, aby ho štěňata snědla během pár minut, po krmení by měla být veselá a chvíli si hrát, nikoli se jen svalit do pelíšku a funět. Nesmí z nich být balonky na 4 nožičkách, nesmí po jídle zvracet, protože se přejedla. Pokud se to stane, dejte příště méně.

 

 

Co rozhodně NEDĚLAT, protože můžete štěňátkům ublížit.

NIKDY, NIKDY, NIKDY

Jídlo nesmí „plavat“. Nepodávejte jen mléko nebo příliš řídkou (tekutou) kaši ani příliš řídkou směs masa s kaší nebo mlékem. Štěňata mohou tekutinu vdechnout, dusí se, topí se. Následně může dojít k zápalu plic a smrti štěněte!

Podávaná potrava nesmí být příliš studená. Hrozí zánět žaludku a střev, průjem a s tím spojené životu nebezpečné komplikace.

 

DO MISKY NIKDY NEPATŘÍ

- kravské mléko

- dětské kaše, krupička nebo jiná mléčná dětská výživa (Sunar apod.)

- piškoty, suchary ani psí sušenky

- sladké ani slané pečivo (chleba, rohlíky, bábovky apod.)

- tavený nebo tvrdý sýr

- ochucené mléčné výrobky (Pribináčky, termixy, ochucené jogurty, ochucené tvarohy apod.)

 

výběr toho nejhoršího štěněcího menu - takto opravdu NE !!!

- mlíčko (kravské z krabice) a piškotky

- dětská krupička … ale toho cukru jsme tam dali málo

- Sunar s rohlíkem

- štěněčí mléko s rýží (nebo těstovinami)

- vanilkový pudink a piškotky

- Pribináček a suchary

- granule s mlíčkem (kravským z krabice)

- granule s pudinkem, krupičkou, sýrem a mlíčkem ….

- chleba rozmočený ve vodě

 …...

 

Prosím berte naše doporučení vážně, jinak můžete štěňatům způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, které mohou vést až k úmrtí štěněte!!!

 

Tento "návod" slouží pro zhruba první týden přikrmování. Na dalším období už pracujeme ;). Pokud se chcete o krmení štěňátek (a nejen štěňátek) dozvědět všechno hned a ještě více, doporučujeme knihu BARF krmení psa přirozenou stravou (autor Kateřina Novosádová). Najdete ji v našem e-shopu ZDE nebo v dobrých knihkupectvích.

Přejeme hodně radosti a málo starostí při odchovu štěňátek!

 

manwe


foto: www.manwe.eu



© 2024
Kateřina Novosádová
Manwë kennel
www.manwe.eu