Není kolagen jako kolagen...


To že je kolagen základní stavební jednotkou každého kloubu (a všech pojivových tkání), ví skoro každý a proto je „kolagen“ nejčastěji používaným doplňkem stravy nejen u psů krmených BARF stravou. Je vhodný pro štěňátka, mladé psy v růstu, seniory, ale také pro psy ve velké zátěži. Umíte ale vybrat ten správný? Který kolagen je opravu účinný - vstřebatelný a pro pejska využitelný?

1. kolagen obsažený v čerstvé potravě – chrupavky, sulc apod.

- velmi malá využitelnost, uvádí se méně než 10%*

 

2. hydrolyzovaný kolagen – ten má několik forem

- hydrolyzát kolagenu chelatonová forma (prášek nebo kapsle) – využitelnost kolem 40%*

- kolagenní peptidy (prášek nebo kapsle) – mnohem vyšší využitelnost než už pouhého hydrolyzátu

- koloidní roztok – využitelnost až 98%*

 

* zdroj: MVDr. Pavla Radová

 

Na trhu lze nalézt velké množství doplňků s kolagenem, nejčastěji se jedná o tzv. „hydrolyzovaný kolagen“. Velmi často jde o doplněk určený pro lidskou spotřebu – pro sportovce, jako zdroj proteinů nebo rozvažovaný „bílý prášek“ velmi často bez potřebného označení. Tyto produkty bývají levnější než „značkové“, takže ušetříte. Opravdu ušetříte? Doporučujeme raději se orientovat na přípravky určené přímo pro zvířata, od certifikovaných výrobců, kteří garantují složení a pro vašeho psa mají význam.

 

Co jsou to kolagenní peptidy?

Výše jsme uvedli, že kolagenní peptidy mají pro organismus vysokou využitelnost. Co to ale ty peptidy jsou? Peptid (neboli amynokyselina) je základní stavební jednotkou kolagenní bílkoviny a stimuluje množení chrupavkových buněk. Peptidy se získávají pomocí tzv. enzymatické hydrolýzy za pomoci přírodních enzymů a tím lze získávat aminokyseliny v levotočivé formě, která je pro organismus vysoce využitelná. Kolagenní peptidy se za pomoci enzymatického štěpení dostávají do zažívacího traktu a odtud přes krevní oběh se vstřebávají do kloubních tkání a buněk. Největší rozdíl oproti „obyčejnému“ hydrolyzátu, je v molekulové hmotnosti peptidů - optimální molekulová hmotnost 3000 – 5000 Da. zajišťuje vysokou vstřebatelnost a využitelnost.

 

Velmi důležité je spojení kolagenních peptidů a vitamínu C – vitamín C je zodpovědný za tzv. „hydroxylaci“ a tím i za vznik plně funkčního kolagenu. Proto je vhodné vitamín C přidávat nebo vybrat takový doplněk, který jej obsahuje v potřebném množství.

 

Doplněk stravy PetVet Malpicoll obsahuje kolagenní peptidy + přírodní vitamín C z Aceroly.

Acerola je Barbadoská třešeň (využívají se plody), která kromě vysokého obsahu vitamínu C, obsahuje také další vitamín (A, B a E) a také minerály (dralík, hořčík, zinek, vápník, železo, měď a fosfor).

Tím vzniká vysoce vstřebatelný a využitelný doplněk pro klouby vašeho pejska, který doporučujeme pro štěňátka, mladé psy v růstu (zvláště pro velká a obří plemena), pro psy v zátěži, starší jedince a také při poúrazové péči, či kloubních potížích degenerativního původu. Je vhodný jak pro psy krmené BARF stravou, tak pro psy krmené průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy apod.) Kolagen lze podávat v kůrách nebo nepřetržitě po celý život vašeho psa.

 

Pro pesky s kloubními potížemi a pro štěňata obřích plemen doporučujeme doplněk stravy PetVet Flex. PetVet Flex je tukutý prostředek, který obsahuje bioaktivní kolagenní peptidy Petagile, Glukosamin, Chondroitin sulfát, Kyselinu Hyaluronovou a MSM. Všechny tyto složky vytváří velmi účinnou směs, která podpoří klouby a šlachy rostoucích mladých jedinců, případně zmírní poúrazové a chronické projevy onemocnění šlach a kloubů.

 

 

Manwë shop – www.shop.manwe.eu

 

PetVet Malpicoll 1000g

PetVet Malpicoll 250g

PetVet Flex 500+500ml zdarma

 kolagen

 

 

© 2016
Kateřina Novosádová
www.manwe.eu