MANWË štěňátka

English version

 


Stejně jako naši psi, i štěňata s námi sdílejí velký dům a zahradu a jsou neustále v úzkém kontaktu s námi, matkou i ostatními členy smečky.

Porod a první tři týdny života tráví štěňata ve své bedničce, v klidné části domu, kde nejsou ničím rušena. Mají neustálý kontakt s matkou a jsou pod 24 hodinovým dozorem.

 

v bedničce v bedničce

 

Později se stěhují do kuchyně-jídleny, kde mají velikou ohrádku uzpůsobenou pro jejich hry a prozkoumávání nového světa. Mají volný vstup ven do venkovní ohrádky, případně celé zahrady. Pokud to počasí dovolí mohou si tak sami vybrat, zda chtějí být raději doma či venku a lépe se tak učí čistotnosti.

 

v ohrádce

v ohrádce v ohrádce

 

Doma se štěňata setkají s nejrůznějšími běžnými ruchy domácnosti – kuchyňské spotřebiče, vysavač, rádio, televize, hlasitý hovor, zvonek u dveří.... Venku zase poznají přírodní věci – šustící vysoká tráva, voda, padlé kmeny, kameny, jiná zvířata.... naučí se samostatně přemýšlet, prozkoumávat a překonávat různé přírodní, ale i umělé překážky, se kterými se pak budou v běžném životě setkávat. Na ulici se seznámí s cyklisty a auty, při vyjížďkách do lesa se naučí vozit v autě a v lese poznají nové zvuky a pachy. To vše se děje jednotlivě i ve smečce, a tak i ti bojácnější, ve skupině a za podpory matky, postupně získají potřebnou jistotu.

 venkovní ohrádka

venku venku

venku

Od ukončeného třetího týdne povolujeme návštěvy jak nových zájemců o štěňátko, tak přátel, aby měla štěňátka co nejvíce rozmanitých kontaktů s lidmi, malými dětmi i jinými zvířaty. Tím se naučí správné vzorce chování a později nebudou mít problémy s komunikací jak s lidmi, tak s ostatními psy.

 

socializace socializace

socializace socializace

 

Štěňátka zvykáme na obojek a vodítko, aby to pro ně při odchodu do nových domovů byla běžná součást života a Vy si tak to své štěně mohli na vodítku klidně odvést.

Výstavně nadějná štěňátka zvykáme i na vodítko výstavní, na výstavní postoj a běžnou manipulaci, denním krátkým tréninkem, takže základy pro předvádění budoucího šampiona jsou také položeny :-)

Toto vše připraví naše/Vaše štěňátko pro další život a pokud Vy, nový majitelé, v tomto budete pokračovat, vyroste vám z toho malého klubíčka dobře socializovaný a sebevědomý pes, který bude schopen vyřešit každou situaci.

doma

 

KRMENÍ

Všichni naši psi, a tak i matka, jsou krmeni syrovou stravou BARF – tedy syrovým masem, kostmi a zeleninou – která je pro psy nejpřirozenější, je čerstvá a prostá veškerých konzervantů, umělých vitamínů apod. Pro podporu správného vývoje plodů, dostává matka od počátku hárání a celou první polovinu březosti kyselinu listovou a podle potřeby i jiné vitamíny.

Štěňata jsou do 2-3 týdne výhradně jen kojena, případně dokrmována štěněcím, později kozím mlékem. Od třetího týdne začínáme přikrmovat naškrábaným syrovým kuřecím a hovězím masem se zeleninou. Postupně přidáváme různé druhy masa, kostí (zpočátku mleté), vnitřností a zeleniny. Z mléčných výrobků štěňata dostávají kozí mléko, domácí jogurty, tvaroh a další, se žloutky, medem či ovocem.

 

krmení

 

Protože víme, že ne všichni nový majitelé budou chtít pokračovat v krmení čerstvou potravou, jsou štěňátka navykána i na granule a to na Yoggies (granule za studena lisované - www.yoggies.cz). Těmito granulemi doporučujeme krmit alespoň do ukončení hlavního tělesného vývoje, tj. do cca 18-ti měsíců. Můžeme vám je nechat posílat domů naším dodavatelem.

Budu ale ráda, když se rozhodnete zkusit krmit své štěně lépe, a to potravou pro něj přirozenou, tedy čerstvým syrovým masem a zeleninou. Jsem připravena sestavit štěňátkům jídelníček na míru a s krmením Vám tak maximálně pomoci. A kdo bude mít zájem, dostane do výbavičky i mou kniho o krmení BARF krmení psa přirozenou stravou. Až uvidíte jak všichni maso nadšeně baští a prospívají, už se ke granulím stejně nevrátíte :-)

krmení

 

ZDRAVÍ

Protože chováme jen na zdravých jedincích – jak matka, tak otec -  nemají naše štěňata predispozice, k bohužel stále běžnějším, onemocněním, kterými plemeno Rhodéského Ridgebacka trpí - kloubním onemocněním, k poruchám štítné žlázy, cévním potížím (vaskulitida, trombovaskulární nekrotizace) a alergiím.


Stejně jako na zdraví si zakládáme i na povaze a tak nikdy nechováme na jedincích agresivních, příliš bojácných nebo prostě s netypickou povahou, ať už by pes byl jakkoli exteriérově výborný a výstavně úspěšný. Takovéto povahy do chovu nepatří a není třeba je předávat dál. Povaha u tak velkého a vyjímečného plemene jakým RR je, je a bude pro nás vždy důležitější než exteriér, samozřejmě se zachováním funkčnosti – tj. prostorný hrudník, rovná horní linie, správné úhlení a pevná tlapka.

Naše psy zbytečně (preventivně) neodčervujeme, k chemii saháme jen v případě, že pravidelné vyšetření trusu nějaké parazity ukáže. Štěňata jsou v pravidelných intervalech odčervována až do věku min. 12-ti týdnů přírodními prostředky.

V 7. týdnu jsou štěňata očkována vakcínou proti psince a parvoviróze. Dále vám doporučíme schéma, dle platných veterinárních doporučení.

 

 veterinární prohlídka    očkování

Štěňátka jsou zkontrolovaná veterinářem a poradcem chovu. V 7. týdnu čipujeme a v 9-ti týdnech si své štěňátko můžete odvézt domů.

 

odjezd domů

 

 PAPÍROVÁNÍ

- kupní smlouva - spolu se štěňátkem obdržíte kupní smlouvu, kde je přesně napsané, jaké štěňátko si berete, kolik za něj zaplatíte, co všechno jste se štěňátkem obdrželi a také Vaše a naše povinnosti.

- mezinárodní očkovací průkaz (Pet passport) – zde je zaznamenané první očkování a odčervení + další schéma očkování a odčervení, údaje o čipování, údaje o majiteli

- FCI průkaz původu (PP) – každé (!!!) naše štěně má svůj průkaz původu. I štěňata nestandardní (tj. taková, která nebudou vhodná pro další chov z důvodu nějaké vady – vady na ridgi, vady v barvě – příliš bílé, vady skusu...) dostanou průkaz původu. „Nadpočetná“ štěňata neexistují, v ČR dostane průkaz původu KAŽDÉ štěně. Proto prosím u nás nepožadujte „bezpapírová štěňata“. viz. Co je to PP? a Proč nekupovat Ridgebacka bez PP. (bude brzy doplněno)

- „papíry rodičů“ – obdržíte kopie průkazu původu, kopie zdravotních vyšetření, zkoušek a šampionátů

- zápis z kontroly vrhu – dostanete kopii zápisu z kontroly vrhu provedé poradcem chovu, kde si můžete přečíst všechny informace o daném vrhu a později je dál využít v chovu

- denní program – rozpis krmení a denních návyků štěněte, které je vhodné po příchodu do nového domova alespoň pár dnů dodržovat a až později zavést vlastní režim

- výbavička – vodítko, obojek, hračku, hadřík s pachem matky a sourozenců, deku na cestu a spoustu dalších ne/potřebných věcí (hračky, knihy o krmení, o výchově apod.)

- štěňátka, která budou dále krmena masem, dostanou balíček vitamínů a doplňků + zamražené krmení na první dny v novém domově

- štěňátka „granulová“ dostanou granule na první dny v novém domově + vitamíny a kloubní výživu

- návod – příručka Já štěně (návod k použití), která obsahuje vše co o štěňátku potřebujete vědět - výchova, zdraví, krmení, co štěňátku pořídit apod. (© Kateřina Novosádová, Manwë kennel)




CENA ŠTĚNĚTE

Cena štěněte, i když může být značná, je to ten nejmenší výdaj, který za život psa dáte. Pokud chcete za každou cenu ušetřit, u nás nehledejte. Nejsme množitelé, kterým je jedno z jakého spojení štěňata jsou, jestli jsou zdravá, kam půjdou a co s nimi bude, a tomu odpovídá i cena štěňátka od nás.

Průměrné ceny RR se v České republice pohybují asi takto:

-         standardní štěně z průměrného chovu  25.000,- - 30.000,-

-         standardní a výstavně nadějné štěně z kvalitního chovu a linie 30.000,- - 50.000,- a víc

-         nestandardní štěně – „pet“ – 15.000,- -25.000,-

Standardní štěně je takový jedinec, který splňuje v daný okamžik všechny požadavky standardu plemene a je tedy pravděpodobné, že v dospělosti bude moci být zařazen do chovu.

Show quality je štěně, které splňuje všechny požadavky standardu a navíc se zdá být vhodné na výstavy. Takový jedinec má předpoklady vysoké chovné hodnoty.

Nestandardní - „pet“ - je jedinec, který nesplňuje požadavky standardu a tak nebude moci být v dospělosti zařazen do chovu. Jedná se například o vady na ridgi – posun korunek nad rámec standardu, více nebo méně vírů, příliš krátký nebo chybějící ridge, větší množství bílé barvy, vady skusu, zálomek nebo blok na ocásku, u pejsků nesestouplá varlata.

V naší chovatelské stanici stanovujeme cenu dohodou, dle kvalit vrhu a daného štěňátka.

Rezervační poplatek (záloha), který Vám zajistí, že vybrané štěňátko bude už jen a jen Vaše a nám jistotu, že štěně těsně před odběrem neodřeknete, je po dohodě, zhruba 25% ceny štěněte.


CO OČEKÁVÁME OD VÁS

- očekáváme především to, že jste si koupi dobře rozmysleli a máte alespoň zákadní vědomosti o plemeni – jaká je jeho povaha a specifika, co vyžaduje. Pokud se s plemenem teprve seznamujete, rádi Vám pomůžeme.

- protože RR je pes velmi kontaktní, který potřebuje pro svůj správný vývoj a život mít svou smečku (rodinu) kolem sebe, neprodáme štěně do kotce na zahradu. Tam RR nepatří a Vy, kteří tam psa chcete mít, jistě najdete jiné vhodné plemeno.

- vyžadujeme alespoň jednu osobní návštěvu před odběrem, abych já mohla poznat Vás a stejně tak Vy nás, naše psy a prostředí, kde štěňata vyrůstají.

- osobní odběr štěněte je samozřejmý, nepošleme štěně vlakem nebo nebudeme předávat někde na parkovišti či benzínce!

- kontakt s Vámi – chceme udržovat stálý kontakt a být informování o pokrocích a radostech, ale  i o problémech, které Vás potkají.


CO MŮŽETE ČEKAT VY OD NÁS

- veselé, zdravé a plně socializované štěně (jak jen to do věku 9-ti týdnů jde)

- radu a pomoc kdykoli budete potřebovat

- stálý kontakt


MANWË štěňátka jsou štěňátka veselá, zdravá a plně připravená na život v nové rodině. Doufáme, že Vám budou dělat jen radost a naší chovatelské stanici dobrou vizitku.


štěně

 

*****************************************************************

 

naše zahrada (2012)

jaro na zahradě zahrada jaro

******************************************

zahrada v zimě zahrada v zimě

 

 

 


© 2010 - 2018
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu