Levnější jídelníček

 

Přestože nejsem zastáncem přílišného šetření na tvorech, které jsme si k sobě dobrovolně připoutali, a tak se zavázali o ně starat, může se stát, že přijde období, kdy budeme mít hlouběji do kapsy a ušetřit nějakou korunu bude nutnost.


Tusani Happy Zippy

Základní" jídelníček je sestaven spíše z dražších druhů masa - ryby, hovězí maso a doplňků, které se dají omezit. Tak jsme se při krmení 30-ti kilového psa za 4 týdny dostali na částku 965,-. Jídelníček se dá ale sestavit i jinak, levněji. Pak můžeme ušetřit skoro polovinu této částky za měsíc (4 týdny).

Pozor! na štěňatech a psech v růstu bychom určitě šetřit neměli!

Jídelníček už nebudu znovu opisovat, gramáže necháme stejné, jen změníme druhy masa.

Můžeme trochu "očesat" i zeleninu na levnější druhy, hlavně sezónní, které jsou v tu dobu levné - mrkev, řepa, rajčata, paprika.... Listovou zeleninu můžeme dotovat listy pampelišek, či jinými bylinkami, které sami nasbíráme.

Z doplňků by bylo dobré zachovat alespoň Pangamin (v min. dávce 1tbl. na 10kg) a olej. Olej za 20,- "v akci" asi nebude úplně nejlepší, na druhou stranu, jakýkoli olej je lepší než žádný. Obzvláště u levných masových směsí je jeho užití vhodné, protože tyto směsi většinou obsahují hodně kostí a mohou tak způsobit zácpu. Případně mořské řasy, jako zdroj minerálů, které stačí dávat 1x týdně.

Množství jogurtů (a jiných mléčných výrobků) snížíme na 1x týdně a přidáme více kostí (kuřecí křídla, skelety), které jsou levnější. To ovšem za předpokladu, že vyšší podíl kostí ve stravě nebude dělat pejskovi problémy!

Tučnější masa, jako vepřové maso s droby a hovězí vemeno jsou v jídelníčku zařazeny záměrně, aby alespoň trochu kompenzovaly vyšší podíl kostí v krmné dávce.


kuřecí křídla 1,2kg x 25,- = 30,-
kuřecí skelety 2kg x 20,- = 40,-
slepice celá 3kg x 24,- = 72,-
játra 1kg x 22,- = 22,-
hovězí mleté 1kg x 40,- = 40,-
vepřové maso s droby 1kg x 18,- = 18,-
vemeno 2kg x 16,- = 32,-
dršťky 3kg x 30,- = 90,-

celkem maso = 14,2 kg = 344,-
jogurty = 4 ks = 40,-
kosti na okusování = cca 20,-
zelenina = 4,2 kg = 100,-
doplňky = 50,-

 

celkem za 4 týdny = 554,-
 
 
 

 
 
© 2008-2014
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu