Krmení štěňat
Protože výživové potřeby štěňat a rostoucích psů jsou jiné, než u psů dospělých, musíme jim uzpůsobit množství i složení potravy.
hlavním mottem při krmení štěňat a dorostenců by nám mělo být:
MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE
!!!
Ptáte se proč? Protože s krátkodobým nedostatkem se organismus vyrovná lépe než s nadbytkem. Platí to jak pro vitamíny a minerály, tak i pro množství potravy. Proto štěně, ve snaze dopřát mu, nepřekrmujte a zbytečně nepřidávejte velké množství různých doplňků stravy. Prostě všeho s mírou :-)
výpočet krmné dávky
malé a střední plemeno do 6-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 2 = krmná dávka na den
velké plemeno do 6-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 2,5 = krmná dávka na den
mladý pes do 12-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 1,5 = krmná dávka na den
např.: 10 kg x 0,02 x 2 = 0,40 kg (tj 400g) / den
Krmnou dávku rozdělíme na několik dílčích. Jejich počet závisí na stáří psa.
2-4 měsíce - 4x denně
4-6 měsíců - 3x denně
6-12 měsíců - 2x denně
dospělého psa krmíme 1-2x denně
poměry krmné dávky
maso - 70-80%
kosti - 30% z masové složky
přílohy - 20-30%
Jak je to s vápníkem ???
Největší starostí věšiny majitelů štěňat krmených BARFem, je pokrytí denní dávky vápníku. Tato starost dosahuje vrcholu v období přezubování, protože si myslí, že v tomto období pořebuje štěně mnohem víc vápníku, aby se zuby správně vyvinuly. Ale ani v tomto období není nezbytné přidávat extra dávku kalcia. Pro správný vývoj zubů je potřeba více výživových látek, které jsou důležité a které mají v tomto období svůj osobitý význam - Kalcium, Fosfor, Fluorid a vitamíny - A, C a D.
Rozmanitá strava sestavená z čerstvých potravin (tedy BARF), která se v průběhu týdne (i víc) stává svojí variabilitou vyváženou, zabezpečí dostatek všech potřebných látek a zabezpečí tak správný růst zubů i kloubů.
denní potřeba vápníku na 1kg hmotnosti
dospělý pes - 50mg
štěně - 100 - 150mg
štěně v období přezubování - 200mg
Při skrmování syrových kostí, kde má kalcium vysokou využitelnost, není vůbec problém denní dávku vápníku pokrýt. Už při skrmení 10-ti procent kostí z celkové krmné dávky je potřeba vápníku plně pokryta.
Na příklad u štěněte o hmotnosti 10kg zabezpečíme denní potřebu kalcia skrmením 112g kuřecích křídel, 80g kruřecích krků nebo 41g hovězí hrudní kosti. Protože BARF jídelníček obsahuje kostí mnohem více, je starost o zabezpečení dostatečného množství vápníku neodůvodněná.
Pokud jsem vás ale přesto nepřesvědčila, přidávejte některé z kompletních přípravků, které mimo jiné, vápník obsahují (Micro Mineral, apod.), ale nikdy samotné kalcium. Mohli byste tak nadělat více škody, jak užitku. Při krátkodobém nedostatku vápníku si organismus poradí, ale s nadbytkem si poradit nedokáže, váže jej v těle a dochází k poruchám jeho vstřebávání!
obsah kalcia (přibližné množství!!!) ve 100g:
hovězí (jehněčí) hrudní kost - 14 000 mg
kuřecí stehno a skelet - 7 000 mg
kuřecí křídla a krky - 1 500 mg
vaječná skořápka - 34 000 mg
další potraviny bohaté na vápník - mořské řasy, petržel, fíky, řeřicha, brokolice, špenát, kapusta, celer, salát, kopřivy, pomeranč, ředkvičky, šípky....
Mléčné výrobky mají také vysoký obsah vápníku, ale také hodně fosforu a proto nejsou vhodné jako náhrada zdroje vápníku ve stravě. Mléčné výrobky v krmné dávce počítáme jako maso, nikoli jako kosti.
- štěňatům, která mají sklony k tloustnutí nedáváme žádné tučné maso a přílohy - vepřové maso, vemena, škvarky, ale ani tučné tvarohy nebo jogurty
- naopak pokud potřebujeme, aby štěňátko trochu přibralo, tučných věcí se nemusíme bát (pokud je štěně dobře snáší)
- pokud štěně při výcviku odměňujeme pamlsky, počítáme při sestavení krmné dávky i s nimi - odečteme je (platí i pro dospělé psy)
- u velkých plemen je vhodné až do dokončení růstu přidávat některý z kloubních přípravků - vhodný je kolagen (PetVet Malpicoll nebo PetVet Collagen tbl.), kloubní dopňky od firmy Alavis, Fitmin apod. a další. Kloubní doplňky zančky PetVet naleznete zde PetVet pohybový aparát. Pokud nevíte který doplněk je vhodný pro Vašeho pejska, kotaktujte mě. Sulcem z vepřových nožiček také nic nezkazíme.
- z dalších doplňků je vhodný Pangamin, minerální doplňky - kompletní doplněk pro štěňata se správným poměrem vápníku a fosforu PetVet Osteo, mořské řasy PetVet Ascokelp nebo zvápenatělé mořské řasy PetVet zvápenatělá mořská řasa.
- některá štěňata musíme kosti "naučit" jíst. Někteří jedinci je odmítají, jiní hltají v celku. Malým plemenům a hodně malým štěňatům můžeme kuřecí křídla, skelety nebo krky namlít, později nasekat a až časem dávat vcelku. Pokud štěně kosti hltá a nekouše, dáváme jen tak velké kusy, aby se nemohlo udusit.