Jak přejít z granulí na syrové

 


Je několik způsobů jak převést "granuláka" na krmení syrovou stravou, tedy BARF. Existuje několik rad a dopourčení, ale vždy se musíme přizpůsobit potřebám konkrétního jedince.

- rovnou podáme syrové maso

Nejlepší způsob přechodu. Vyhovuje většině psů.


- 1 den hladovka a pak podat syrové maso

Také dobrý způsob, ale není nutné aby pejsek celý den hladověl. Pokud chcete použít tento způsob přechodu, stačí když vynecháte např. večerní krmení.


- "mléčný" den - jogurt, tvaroh... a další den už podávat syrové maso

Tento způsob přechodu je vhodný pouze pro ty, kterým mléčné výrobky nedělají potíže.


- postupným přidáváním masa do granulí a snižováním dávek granulí

Tento způsob se jeví jako nejméně vhodný, protože granule a maso se odlišně tráví a tak nadměrně zatěžují žaludek a celý trávící systém.

 

krmení masem

Z počátku je nutné dodržet určitá pravidla, nespěchat a neexperimentovat, protože, když pak pes dostane průjem, nebo bude mít jiné potíže, budete se muset vrátit zase na začátek.

- první týden-dva krmit pouze libovou svalovinu (drůbež, králík, libová ryba)
- maso nakrájet na malé kousky, které časem budete zvětšovat, případně pomlet
- vnitřnosti a tučnější maso zařazovat až během druhého - třetího týdne - záleží jak si pes zvyká
- celé kosti začněte podávat až 3-4 týden. Pomleté můžete už během druhého týdne.
- pokud pes syrové maso nechce, může se zpočátku krátce povařit (stačí i jen v mikrovlnce) a postupně vařit méně a méně
- zeleninu podávat nejlépe mixovanou nebo nasekanou na jemno (pro lepší strávení)

I přes veškerá "opatření" a opatrnost může pes dostat průjem nebo zvracet. Pokud se tak stane, na nějakou dobu se vyhněte masu, po kterém situace vznikla a vraťte se na začátek - k libovému netučnému masu. Pokud by byl průjem moc velký, nasaďte jeden den hladovku a pak den rozvařenou rýži s libovým kuřecím masem (nebo králíkem) + najemno nastrouhaná syrová mrkev

- pro upravení střevní mikroflóry po přechodu (nebo zažívacích potížích) použijte vhodný doplněk stravy (např. PetVet Trávení)
- pro "očistu" organismu můžete použít různé bylinky nebo oleje - BARF Herbal, Konopný olej, nebo využít účinků sladkovodní řasy Chlorella PetVet Algasin
- další doplňky stravy viz. Co přidávat
- někteří psi si neumí poradit s velkým kusem masa, či celou rybou - maso na několika místech nařízněte (ne úplně rozřezat), rybu zlomte. Pokud ani to nepomůže, musíte maso nakrájet a kousky postupně zvětšovat.
- pokud pes krátce po jídle zvrací a toto opět požírá, nebraňte mu v tom, je to normální.
- někdy může ke zvracení dojí protože psa "tlačí" nakrájené kostky masa, které zhltal a nekousal. Krájejte proto maso spíše na plátky.
- z počátku může mít pes problémy se strávením zeleniny a ta pak v nezměněném stavu vychází ven - zeleninu spařte nebo krátce povařte - časem se to upraví. Ovšem ani nestrávené kousky nejsou na závadu! Střevo se tak čistí.

Ze zkušenosti můžu říct, že většina psů přechází na maso naprosto bez problémů. V podstatě platí, že čím kratší dobu byl pes krmen výhradně granulemi, tím je přechod rychlejší a snazší. Malá štěňata (cca do 5-6ti měsíců) nemívají problémy vůbec a je možné je začít krmit čerstvou potravou prakticky ihned, bez "přechodu".


Tusani Extra Spice





© 2008-2014
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu