Jak krmíme my

(aktualizováno r. 2014)


Pokud jste se prokousali všemi články, tak ze všech těch tabulek, procent a výpočtů už máte jistě hlavu jako pátrací balon a asi se ptáte, jestli tak přesně fakt někdo krmí a jak vlastně krmíme my?
No úplně podle tabulek to není, protože to snad ani nejde. Každý pes se do tabulky "nevejde" a tak je třeba se přizpůsobit a víc než tabulky, které mají být pouze vodítkem, používat zdravý rozum.

 

Zippy

 Zippy má salát moc ráda


Jaké maso a odkud bereme?

Maso si vybíráme podle toho jak se nám líbí. Dají se sehnat hodně levné druhy masy, většinou se jedná o mletiny (kolem 13-20,-/kg), dražší mletiny (30-50,-/kg) a kusovky (kolem 50,-/kg) až po hodně drahé kusovky (kolem 100,-/kg). My si maso vybíráme hlavně podle toho, jak se nám líbí a jak holkám chutná. Velmi levné mletiny nás neoslovují, často jsou cítit, obsahují velké množství kostí, tuku a vody. Napůl zkažené maso také nekupujeme a firmám, kde kvalita hodně kolísá se vyhýbáme a jejich maso zkoušíme jen vyjímečně. Shrnula bych to asi takto "nejsme ta bohatí, abychom si kupovali levné věci".

Proto i Vy při výběru nekoukejte jen cenu, ale také kvalitu. Krmíte svého nejlepšího přítele, který nemá jinou možnost, než sníst to co mu dáte Vy!

Maso bereme od firem Krmiva Nýřany, Vetamix, Falco, BD Yummy

Dále se zásobujeme u řezníka, tam bereme hlavně kosti (kuřecí skelety, křídla, krky), občas kuřecí srdíčka a podobné mňamky. Sem tam vychytáme různé akce, dostaneme něco domácího nebo navštívíme jatka.

 

hovězí maso losos

 

Také jsme zkoušeli býčí žlázy a vepřový žaludek, mořské potvory, mozeček.....pak taky vepřové maso naklepané, nasolené a připravené k obalení Spice moc chutnalo...Zippy má zase moc ráda mozarellu, kterou paničce už několikrát sežrala z talíře...taky bábovka je prý dobrá...


kuřecí játra



Kosti

Kosti jsou v potravě psa velmi důležité, řekla bych nepostradatelné. Hodně lidí toto podceňuje nebo se kostí přímo bojí. Pokud se kosti krmí správně - správný druh (kosti obalené masem, ne holé), správné množství a hlavně syrové !!!, není se čeho bát. To bych se víc bála psovi a hlavně štěňatům nebo mladým psům v růstu, kosti nedávat.


Ale jak je to tedy u nás? Dáváme hlavně kosti kuřecí - křídla, krky, skelety, krůtí krky apod. Navíc, na okousání (pro zábavu) velké hovězí kosti, lopatky, vepřové nožičky, neořezaná hovězí žebra, srnčí žebra, jehněčí kosti apod. Morkové kosti nedáváme, protože jsou hodně tvrdé a holky se je snaží sníst celé (tak jako ostatní kosti) a já mám strach, aby si neulomily zub. Z morkových kostí dostávají občas jen morek, který jim vydlabu. Prakticky vůbec nedáváme vepřová žebra, protože bývají hodně ořezaná a to je nejlepší cesta, jak psovi způsobit zácpu.

 

fotogalerie "BARF v praxi"

 

Badawi Manwëgalerie 3x lepice :)

 

Mléčné výrobky


Mléčné výrobky obsahují hodně fosforu a tak by se jimi neměly nahrazovat kosti, ale maso. My střídáme mléčné výrobky a kosti v ranní dávce a tak to vypadá, jako že právě jimi nahrazujeme kosti. Vzhledem k tomu, že kostí dáváme dostatek, můžeme je klidně 2x týdně (tak často mléčné výrobky dáváme) s kostmi "vyměnit".

A co z mléčných výrobků dáváme? Hlavně domácí jogrut, tvarohy, kyšku, acidofilní mléko, cottage, kozí mléko a výrobky z něj,...občas holky dostanou od pánečka napít trošku čerstvého kravského mléka - nedělá jim problémy a mají ho strašně rády.

 

snídaně - tvaroh, kiwi, banán a med

 


Jaké dáváme přílohy?

Z příloh dáváme pouze zeleninu a ovoce. Rýži, těstoviny, vločky či jiné obiloviny nedáváme skoro vůbec. Rýži máme v záloze pro případ zažívacích potíží v podobě průjmu apod. Musím zaklepat, že už tam leží hezky dlouho, protože podobné potíže se nám vyhýbají! Klep, klep!!! Těstoviny občas dostává Bawinka a Phoebe, které si to se svou postavou (a hlavně aktivitou) mohou dovolit.
Mám štěstí, že naše holky nadšeně konzumují veškerou zeleninu a ovoce, které jim předložím. Nemusím zeleninu mixovat na kaši, nemusím ji vařit, pařit....nemusím ji maskovat mezi masem. Berušky klidně zbaští i jen misku zeleniny bez masa! Přiznávám, že občas takhle "podvedu" Spice, která opravdu nemůže dostat ani pár gramů masa navíc, protože je to na ní hned vidět.
Takže vy, co nevěříte, že misky s hromadou salátu jsou "opravdové", klidně věřte a nebo se přijeďte podívat, přivezte salát a holky na požádání rády předvedou :-))


fotogalerie "jak to vypadá v misce"

 

misky Spice a Zippy



Dáváme všechny druhy zeleniny a ovoce co vás napadnou - mrkev, čevenou řepu, ředkvičky, papriku, rajčata.....brokolici, lilek, okurky, cukety, petržel, celer....už fakt nevím :-) Z ovoce to samé - jablko, hrušky, banány, kiwi, švestky.....sezónní ovoce si holky samy sbírají (i trhají) na zahradě - hlavně maliny, třešně, švestky a ringle jim chutnají. I když ani hrušky, kumoje a sladká jablka nenechají na pokoji :-)
Z listové zeleniny hlavně saláty, čínské zelí, zelí (v zimě i domácí kysané), nať mrkve, petržele, špenát, rucolu, polníček...v létě co zahrada dá - pampelišky a jiné zelené :-)

zelenina

 


Jaké dáváme doplňky?

Pokud krmíte pestře, není nutné v podstatě žádné doplňky dávat. Ale něco na přilepšenou se určitě vymyslet dá :) My jsme si oblíbili doplňky stravy značky PetVet, které nabízíme i v našem novém e-shopu www.shop.manwe.eu Pokud potřebujete poradit, jaký doplněk je vhodný pro Vašeho pejska, neváhejte mě kontaktovat.

 

denně (dodržuji zvláště u štěňátek)

- kolagen (Mallpicol) - cca 1 kávovou lžičku

- Pangamin - cca 10tbl (na 30kg)

- a pro štěňátka vit.C (Acerola), případně doplněk s názvem Osteo

2x týdně

mořské řasy - cca 2 kávové lžičky

olej - střídáme rostlinné - olivový, řepkový, slunečnicový, lněný, konopný apod. a živočišné - rybí olej EPA & DHA oil

občas (tzn. když mi to přijde při krmení pod ruku)

- sušené bylinky BARF HERBAL - cca 2 polévkové lžíce

- mleté oříšky - cca 1 kávovou lžičku

- sušené šípky a semínka kopřiv (přírodní zdroj vit.C) - 1 kávovou lžičku

příležitostně - Multivitamin, Hyalex na klouby, Konopný olej na srst a imunitu, Hepacell na očistu organismu (např. po léčbě atb, očkování, odčervení), Dermacare na srst - to podle aktuální potřeby (větší zátěž, línání...)

Dále med, žloutky, vařená vajíčka domácí sulc....ovocné nebo zeleninové šťávy....A někdy nedám nic, protože spěchám, protože krmí páneček....a nic se nestane :-))


oříšky

 

Množství


Jak už jsem předeslala na začátku, holky se nám do tabulek tak nějak nevejdou... Kolik toho tedy denně spotřebují?

 

Spice

Spice už jako štěně, kdy byla první dva měsíce krmena granulemi, měla s váhou problém. Tak ráda jí, ale tak strašně po tom přibírá :o) Ona se snad na to jídlo jen podívá a už váží víc... Takže Spice dostává méně jak 2% ... při své váze 34kg dostává pouze cca 100g kostí ráno a večer 200g masa + přiměřeně (chápej - tak, aby v té misce něco měla) zeleniny. Ta porce vypadá při její velikosti opravdu směšně, ale nejde to jinak. Jakmile začnu dávat víc, hned to má na sobě a je jedno jestli celý týden běhá u kola nebo leží na gauči.

 

Zippy

Zippy je pravý opak. Ta může "sežrat celé prase" a vidět to na ní nebude. Takže Zippy, která váží stejně jako Spice - cca 34 kg, dostává víc jak 3% a zdá se, že to nestačí. Ráno má cca 250g kostí, večer 500g masa a hromadu zeleniny. Dávat jí ještě o něco víc, tak už se to snad ani nevejde do misky....a sežranou ji má za minutu a ještě čeká jestli Spice něco nespadne bokem, aby se na to mohla vrhnout.

 

Badawi

Badawi se nevejde do vůbec žádné tabulky. Chápala jsem to když byla štěně, mladá dáma, ale teď (2014) už má 3 roky a spotřebu má pořád stejnou. Je pravým opakem své mámy (Spice). Při váze 34kg dostává více než kilo krmení denně! Ráno cca 300g kostí, večer 800-1000g masa + zeleninu a občas dostane i těstovinovou přílohu. Na její postavě to není vůbec vidět, naopak, občas jí lezou žebra víc než bych chtěla a pak dostává ještě víc.

 

Phoebe

Je mladá dáma (2014) a spotřebu má obrovskou. Při váze 35kg dostává ráno 300g kostí a večer více než 1kg masa + přílohu. Phoebe je také štěně po Spice, ale ta "úspornost" v krmení asi není dědičná...bohužel.

 

Co holkám nechutná?


Jsou to popelnice !!! opravdu popelnice, které sežerou skoro všechno a v jakémkoli množství. Vždycky říkám, že kdybych nechala na zahradě krávu, přijdou, až když ji celou sežerou :D Vyjímkou je králík, kapr a někdy nechtějí zvěřinu - obzvlášť pokud je tam divočák. Tím výčet končí, zatím jsem nic jiného co by nechtěly, neobjevila. Zippy mi posledně při nakládání zelí kradla křen a vyloženě si na něm pochutnávala, Badawi miluje petržel a Spice je schopná sežrat celou brokolici. U Phoebe jsem zatím nepřišla na to co jí nechutná...To asi mluví za všechno.



Pamlsky

Jako pamlsky dáváme nejčastěji různé šušené věci - vepřové uši, králičí uši, oháňku....hovězí nohu, tracheu....plíce, pařátky atd.


Velice oblíbené je u nás doma sušené maso (v sušičce na ovoce). Doma nasušené maso je levnější a lepší než to kupované, takže sušíme maso na pamlsky pro psy i maso pro nás - viz. Recepty.  Usušené libové maso vám nezamastí kapsu, nedrolí se a dá se hezky nalámat, takže je fajn na vycházky. Většina psů se po něm může utlouct, takže na výcvik je také perfektní.

Oblíbené jsou u nás také doma upečené psí sušenky všeho druhu a samozřejmě klasické piškoty. Ty ale dáváme opravdu jen vyjímečně, zvláště při stříhání drápků - jedna tlapička = jeden piškot + 5. piškot jako bonus navíc :D 

 

vykrajované játrové sušenky
1 kg celozrnné mouky
400g mletých syrových drůbežích jater
2 vejce
2 dcl vody
2 lžíce olivového oleje
½ lžičky jedlé sody
bylinky – petržel, majoránka, česnek...

Játra umeleme, smícháme všechno dohromady, vyválíme plát, vykrájíme a pečeme při cca 180°C. vydrží dlouho – v chladnu a suchu

Spoustu receptů na různé sušenky naleznete v mé knize BARF krmení psa přirozenou stravou.

 

Ovšem pořád platí, že nejlepším a nejlevnějším pamlskem jsou velké syrové kosti na okus!

 

sušené maso - hovězí, kuřecí, telecí

 


fotogalerie sušených pamlsků


Kam se to všechno vejde?

A kam že se nám všechno to maso vejde? Začali jsme s malým šuplíkovým mrazákem. Odhadem tak 70 l (?). Nejdřív letěl jeden šuplík, pak druhej (aby bylo víc místa)...pak celej mrazák. V našem mrazáku (110 l) už bylo prakticky jen psí maso a zelenina, takže jsme se rozhodli koupit mrazák větší. Větší mrazák měl 140 l (truhlicový) a vydrželi jsme s ním rok. Ovoce a zelenina ze zahrady, přivezli maso a náš mrazák byl opět plný psího masa a pro nás nic. Takže jsme se rozloučili i s tímto "malým" mrazákem a konečně koupili pořádný - 380 l. Ten by už snad mohl stačit...i když kdo ví :-))

Takže rada pro Vás, kteří se rozhodujete jaký mrazák koupit - kupte co největší!


Kolik to stojí?

Za krmení a doplňky utratíme měsíčně pro 4 RR zhruba 4000,- korun. Pokud bychom kupovali granule, myslím, že by to bylo asi tak jednou tolik.

A tak nám zbývá víc peněz na výstavy, coursingy a jiné akce, na dobroty, které "musíme" koupit a ty nové obojky, které prostě "potřebujeme"...no však to jistě znáte :-)







© 2010-2014
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu