Já štěně

English version

 

Všechna naše štěňátka dostávají sebou do nových domovů balíček - jídlo na první dny (granule nebo maso - podle toho čím budou dále krmena); kloubní výživu; pinzetu na klíšťata; reflexní šátek; obojek a vodítko; výstavní vodítko; deku; hračku; žvýkací kostičku; pamlsky; hadřík s pachem maminky a sourozenců, aby nebylo štěňátku první dny tak smutno a příručku jak se o štěňátko starat - Já štěně. Tuto knížečku jsem sepsala jen pro Vás, nové majitele našich štěňátek. Doufám, že zde najdete vše důležité a potřebné a bude se Vám tak s naším štěňátkem lépe začínat.

A kdo bude mít zájem dál krmit čerstvou potravou, dostane i mou knihu o krmení - BARF krmení psa přirozenou stravou

  Já štěně

 

A zde je malá ukázka:

Než si mě přineseš domů

Než si mě přineseš domů, je třeba připravit pár věcí.

V první řadě projdi celý dům a podívej se jestli tam není něco, co by pro mě mohlo být nebezpečné. Třeba dráty elektrického vedení, šňůry spotřebičů, ostré předměty, ubrusy a dečky, které bych na sebe mohl stáhnout, místa kam bych mohl spadnout. Nejlépe když si to projdeš hezky po čtyřech, tak jako to pak udělám já. Ono z mojí perspektivy hodně věcí vypadá jinak. A jestli budeme mít i zahradu, tak to samé udělej i tam – odstraň nebo zabezpeč jedovaté rostliny, zabezpeč bazén, apod. Jen jestli i po zahradě budeš chodit po čtyřech, tak dej pozor, ať tě nevidí sousedi. Nerad bych měl pánečka „blázna“ :o)).

Pokud máš odstraněné nebezpečné věci, tak pak odstraň i věci, o které nechceš přijít. Jsem velmi zvědavé štěně a rád věci zkoumám podrobně. Nejlépe mými ostrými zoubky. Po takovém zkoumání už ty věci většinou nejdou složit. Takže pokud ti něco zničím, tak mi nenadávej, protože si za to můžeš sám. Měl sis to uklidit!

.....

Cesta domů

Pokud jedeme autem, tak na cestu vezmi velký prádelní koš, který se vejde na zadní sedadlo tak, aby byl zapřený za přední sedačku (prostě aby se nehýbal a nemohl při zabrždění spadnout). Ten vystel něčím měkkým – dekami apod. Další deky a taky papírové utěrky vezmi sebou. Sice budu na auto zvyklý, ale stejně se asi poblinkám, tak ať to máš čím uklidit a deku vyměnit, ať jsem hezky v suchu. Pak už budu spinkat, slibuju.
Jestli pojedeme dlouho, tak občas zastav, dej mi vodu a vyvenči mě. Při takovém venčení mě měj na vodítku, protože kdybych se něčeho leknul, mohl bych zaběhnout třeba pod auto.

.....

Výchova

Ve vztahu mezi námi urči jasná pravidla a ty během „hry“ neměň. Můžeš pravidla přidávat, ale nemůžeš měnit ta stávající. To je zakázané. Až pravidla určíš, tak buď důsledný a trvej na tom, aby to bylo vždy tak, jak jsi určil. Já tě budu neustále zkoušet, jestli si to všechno pamatuješ (obzvlášť v pubertě si dám záležet). A pokud máš paměť krátkou, brzo toho začnu zneužívat. Tak se měj na pozoru a buď opravdu důsledný a vždy o krok napřed přede mnou. Panička Katka vždycky říká, že pán musí být chytřejší než jeho pes. Jsi chytřejší než já?

.....

Dítě a pes

 

Pokud máme doma děti, věnuj prosím pozornost této kapitole.

NEJSEM HRAČKA !!! Nejsem ani panenka, ani plyšový pejsek, jsem živý tvor! Tohle je první věc, kterou děti musí pochopit.

Dětem vysvětli, že můj pelíšek je jen můj a tam mě nesmějí rušit. Musím mít své místo, které bude jen moje, kam se můžu schovat, kde můžu odpočívat. A takové místo je pro děti tabu.

S malými dětmi, mě nikdy nenechávej samotného. Mohly by mi nechtíc ublížit a já bych se jich pak mohl bát a nakonec je třeba ze strachu nebo bolesti kousnout. Nechceš být přece v hlavních zprávách TV Nova?

....

 

©2010-2014
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu