Hrají granule fair play?

MUDr. Karla Dvořáková



Asi vás tato otázka  čas od času napadá, viďte. Možná, že si ji nekladete takto sportovně, prostě se sami sebe ptáte, zda druh výživy, který jste pro vašeho pejska zvolili, je dobrý, někteří z vás použijí slova „nejlepší možný“.              

Pokusím se s vámi podělit o vlastní způsob hledání odpovědi. Třeba vám ušetřím stovky hodin strávených pátráním po informacích na webech, u výrobců a dovozců krmiv.  

Nabídka krmiv je široká a skoro každé krmivo o sobě  říká, že je tím nejlepším. Pokud si vysvětlujeme termín „nejlepší“ v jeho opravdovém smyslu, pak spoléhat na dobrou vůli výrobců  lze těžko jestliže víme, že pouhých 5% světových značek je vyráběno ze surovin vhodných pro lidskou potřebu (tedy ze surovin pravděpodobně méně kontaminovaných nežádoucími látkami než jsou suroviny krmné). A jen část z těchto 5ti % respektuje psa jako masožravce, tedy  pokrývá potřebu živin převahou z živočišných, nikoliv rostlinných zdrojů.

Přitom čistota a  surovinové složení odpovídající metabolismu psa jako šelmy stojící na vrcholu potravní pyramidy  jsou zásadními kritérii pro dlouhodobou bezpečnost krmiva.  Tato a ještě některá další hlediska zvolili při svém hodnocení krmiv  recenzenti amerického nezávislého časopisu  Whole Dog Journal. Krmiva jím zařazená na seznam Top Dry Food  jsou s jistotou krmivy nutričně hodnotnými a důvěryhodnými (hodnotí zde převážně značky severoamerického kontinentu a  je třeba mít na paměti, že americké verze některých nadnárodních značek jsou zcela odlišné od těch evropských, totiž kvalitnější).

Naopak značky nutričně chudé  a/nebo kontaminované nežádoucími látkami v důsledku používání levných krmných surovin, chemicky konzervované jsou podezírány z podílu na : negativním ovlivnění imunitního systému – alergie, zánětlivá onemocnění uší, kůže, kloubů, zažívacího traktu včetně slinivky, srdeční svaloviny…, předčasných  degenerativních  procesech – nástup artrózy již ve středním věku, degenerace jater, ledvin, mozku, zhoršení případné DKK, rakovině  mléčné žlázy,obezitě, cukrovce,hormonálních  poruchách – štítná žláza, nadledviny, rozmnožování, zhoršení celkové  kvality života a zkrácení předpokládané délky života.

Nejde zdaleka jen o krmiva „ze supermarketů“. Vzpomeňme na oněch 5%  komentovaných výše. Úměrná tomuto faktu je pak významná  skupina psů trpících  různými problémy, které  by zřejmě nebyly, kdyby tito psi nebyli nuceni žít na výživově chudé stravě, často navíc zatížené škodlivými látkami z nekvalitních surovin.

Jedinou  možnou obranou  je určitá minimální  míra vzdělanosti nejširší chovatelské veřejnosti. Nechlácholme se vírou ve své zkušenosti,  jsou závislé na tom, co náš pes „unese“. Nemáme-li srovnání, zda by mohla být jeho fyzická a psychická kondice lepší a nemá-li evidentní problémy – není proč se krmením zabývat? Je!

Vámi zvolené krmivo by mělo přece být férové k psovi i k vám…O čem hovořím? Nezachází s vámi špatně  ten výrobce, který za poctivou  cenu vašeho psa skvěle nakrmí, ale ten, kdo ho za cenu obdobnou ošidí. V patnáctikilovém balení superprémiového krmiva může být při shodném obsahu bílkovin 2,25 kg masa stejně jako 30 kg. 35ti kilový pes tak buď musí „vyjít“ s  60ti g masa na den obsaženými v 400g granulí nebo může být královsky nakrmen celými 800 g masa (tak, jako bychom doma připravovali tradiční krmnou dávku a ještě lépe)! Tristní je, že první krmivo  může být dražší, než druhé!!

Dovolte, abych  vám nyní nabídla  nestranný  obecný  souhrn znalostí nutných k tomu, abyste byli schopni se sami rozhodovat,  zda stojíte opravdu před  tak  férovým krmivem, jak jen v polovině roku 2008 může být.  Krmivem,  které vašemu psovi přinese plnou životní pohodu,  vás  ušetří  zbytečných starostí se zdravotními problémy psa a  váží si vás i jako toho, kdo platí. Bez schopnosti samostatně posoudit kvalitu krmiva můžeme poškodit zdraví psa a každopádně se řadíme mezi ty, s nimiž komerční výrobci počítají. V USA jim to v roce 2007  přineslo 10 biliónů dolarů.

Co tedy vlastně hledáme, má-li být náš partner v péči o psa férovým hráčem? Hledáme krmivo bohaté na živiny, dlouhodobě bezpečné, respektující  psa jako masožravce = krmivo vyrobené z nutričně hodnotných surovin nezatížených nežádoucími látkami, s převahou bílkovin a tuků živočišného původu, zpracované šetrnou technologií  poctivým výrobcem.

Jak ho najít? Nevybírejte impulzivně  podle reklamy. Cena není garancí kvality. Sdělení prodávajícího  nemusí být informované. Spoléhejte na sebe! Informace hledejte na obalu, na webových stránkách výrobce, přímým dotazem na výrobce a dovozce.  Připravte se teoreticky tak, abyste byli stále schopni kontroly nad získanými poznatky.

Chtějte objektivně vědět a to v tomto pořadí důležitosti:
A. Kolik masa výrobce používá k výrobě 100 gramů granulí nebo jaký podíl bílkovin v krmivu pochází z masa ? (je snadné vyrobit krmivo s běžným obsahem bílkovin prakticky bez použití masa,  s použitím obilovin, sóji, bílkovinných koncentrátů a je to LEVNÉ, obiloviny obsahují 2/3 bílkovin, jako maso, sója dvojnásobek, ale jde o rostlinné neplnohodnotné a pro psa těžko stravitelné bílkoviny) Požadujte  min. 100 g čerstvého masa (= 20 g sušeného)/na 100 gramů granulí (maso má 80% vody a dobré granule max. 10%) nebo podíl živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin v krmivu přes 50%.

B. Jaký je původ surovin v krmivu?   Mají status potravinářské čistoty a je výrobce schopen doložit zemi  původu, byť vám „soukromě“ ?

C.Jaké je složení  krmiva?  Pro výběr hovoří:

1. na prvním místě  jednodruhová masová moučka, sušené maso,  pokud maso deklarováno jako čerstvé, pak musí být následováno dalšími druhy masa a minimálně jedním druhem masové moučky nebo sušeného masa na jednom z předních míst, jen tak lze dosáhnout převahy bílkovin živočišného původu v krmivu, výjimkou jsou receptury pracující s jediným zdrojem škrobů, tam může být masová moučka, sušené maso uvedeno na druhém místě a přesto je možné dosáhnout v krmivu výrazné  převahy bílkovin živočišného původu,

2. všechny suroviny jasně určené -  „rýže“,  nikoliv  „obiloviny“,

3. zdroje škrobů -   od nejlépe stravitelných  ke konvenčním je toto pořadí: tapioka,  brambory,  proso,amaranth,  rýže, oves, ječmen, kukuřice, pšenice – čím méně škrobů v krmivu, tím lépe, hodnota do 30% je špičková, 30-50% průměrná a nad 50% podprůměrná a pro psa nedůstojná.,

4. zdroje tuků - kuřecí, rybí tuk - nikoliv oleje  jako hlavní zdroje tuků, 4. další složky pro pestrou přírodní výživu – zelenina, ovoce, bylinky

5. nutraceutika – extrakty přírodních látek s vysokou biologickou účinností v organismu (buněčné antioxidanty, imunomodulancia, látky podporující činnost svaloviny, metabolismu tuků  apod.),

6. enzymy – přibližují tepelně zpracovanou stravu stravě syrové,

7.kompletní spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků včetně organických (chelátových) forem některých z nich,

8. probiotika (jogurtové  bakterie),

9. dietetická vláknina,

10. kloubní podpora – zdroje glukosaminů, chondroitinů, MSM.


Proti výběru hovoří:

1. maso deklarováno pouze v čerstvé podobě –  viz výše,

2. nejasně určené suroviny – viz výše, rozepsaný jeden druh – „kukuřice“, „kukuřičná mouka“, „kukuřičný lepek“,

3. suroviny nízké výživné hodnoty - sója, bílkovinné hydrolyzáty  a koncentráty, vedlejší živočišné  (= zobáky, pařáty, krev, střeva s obsahem) a rostlinné  produkty (=   zbytky z průmyslového zpracování řepky, kukuřice apod.),

4. rostlinné oleje – obsahují omega kyseliny v neaktivní formě pro část populace psů na rozdíl od tuků živočišných,

5.suroviny potenciálně méně vhodné pro výživu psa podle nejnovějších nekomerčních trendů  -  pšenice,  menadion jako zdroj vit.K, hydrogenfosforečnan vápenatý,

6. barviva, konzervanty (BHA,BHT,propylgallát, sorban draselný) -  někdy skryty za termín „doplňkové látky povolené v EU,  žádný chemický konzervant zdraví neprospívá a sorban draselný je potenciální kancerogen,  v informačních materiálech se můžete setkat i s výrazem “ přírodně konzervováno sorbanem draselným“  a  to u krmiva, které snad pod vlivem reklamy chovatelé vnímají jako „špičkové“.


Pokud se  vám výčet latěk, které je třeba přeskočit, aby krmivo bylo hodno vaší pozornosti a důvěry, zdá být vysoký, uvědomte si, že výživou můžete nejvíce ovlivnit zdraví svého psa. Genetiku neovlivníte, životní prostředí také ne a láskou pesticidy v krmivu „nepřebijete“. Dá se i  z něčeho  slevit, z obsahu masa, čistoty a absence konzervantů prosím nikdy.  Prosím za vaše psy. Přála bych si, abyste po přečtení těchto řádků uměli sami  poznat, co se v „životopisech“ a za výkony  hráčů na poli krmiv skrývá, kdo stojí za poplácání po ramenech  a kdo je kandidát na červenou kartu.




autor článku: MUDr. Karla Dvořáková, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

© 2009
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu