Hladovka ano či ne?
V odborné literatuře často najdete, že při takovémto způsobu krmení má být jeden den v týdnu hladovka, aby se trávící trakt pročistil a odpočinul si. Pokud nechcete aby pes úplně hladověl, má se udělat tzv. "mléčný den" - tedy podávat jen jogurty, sýry apod., hlavně žádné maso.
Proč toto "doporučení" někdo vymyslel? Autor myšlenky asi vycházel z toho, že v divočně se vlku (divokému psu,....) pokaždé nepodaří něco ulovit a tak jeho žaludek nějaký ten den v týdnu odpočívá. To bude pravda, ale další pravda je, že když se mu podaří ulovit větší kořist, narve si břicho k prasknutí. A než tohle všechno stráví, je opravdu ochotný ten den, klidně i dva, nežrat. Dobrovolně nikdo hlady nebude! Takové nápady má jedině člověk co chce hubnout a je ochotný se takto mučit.
No však můžete vyzkoušet co na to Váš pes, jestli bude spokojený...myslím, že moc ne. Naše Spice by se v takovém případě asi naučila otvírat ledničku :-)
Myslím, že nejlépe to vystihuje tento úryvek z knihy Ireny Sehnerové - Jak krmit psy
...
Na to, že by štěně mělo držet jednou týdně celodenní půst, zapomeňte. Nejrůznější prameny doporučují nasadit hladovku až po roce věku psa, a to vždy jeden den v týdnu. "Joííí, trápí mě hlady!" vyje pes Blesk. "Aúúú, sami se nažrali a mně nic nedali!" stěžuje si měsíčku v úplňku pes Azor.
Tak jo, zamyslíme se nad tím, zdali je vůbec nutné nervovat psa hladem, když má dostatek pohybu, je pracovně (i hra a cvičák je práce!) vytížen a není při těle. Mezi námi, hladovku nesmí držet ani pes tlustý jak vepř! Pes musí dostávat 5krát denně malé dávky nízkokalorické potravy, to jest krmivo bez uhlovodanů (příloh) cukru a tuků.
Kynologové argumentují tím, že pes musí držet jdou týdně hladovku, aby pořádně vytrávil a byl zdráv na těle i na duchu. Hladovku prý promyšleně, respektive instinktivně drží vlci i divocí psi. Kdo si přečte něco takového, zákonitě ho napadne: divoké zvíře dobře ví co dělá, neboť příroda je moudrá a basta. K tomu Aura podotýká, že kdyby měl vlk v doupěti vařič, nabeton by lidé tvrdili, že si během půstu vaří nejrůznější krev, játra, ledviny a mozek čistící bylinné čaje. "Proč nemá, Aurinko vlk vařič?" "Protože má v pelechu pouze statickou elektřinu!" Já tvrdím, že o nějaké hladovce diktované instinkty nelze hovořit. Nežere pouze nemocné zvíře, jednak mu v tom brání memoc provázející nechutenství, jednat neschopnost si kvůli zranění nebo nemoci ulovit.
Za hladovku u zdravého zvířete je mylně pokládán proces trávení. Zvíře tráví tučný úlovek a nemá o lov zájem. Například přežraný lev tráví syrové maso přes dvacet hodin. Leží ve stínu, pochrupuje, kam by lozil s těžkým břichem? Přece si nepřivodí torzi žaludku či zauzlení střev? S plným žaludkem machruje jen člověk! Hladovku drží zvíře z donucení, lov se nezdařil, a tak se jde spát s břichem prázdným. Kdyby se kolem čenichu ochomýtl kus masa, joj, v tu ránu by bylo po hladovce!
Nechápu, proč by mělo divoké zvíře držet hladovku? Na zachování svého druhu (porod, výživa mláďat) potřebuje neustálý příjem potravy, na holé přežití potravu aspoň v záchovných dávkách. Hlady vysílený predátor toho moc neuloví - bude jenom pro legraci králíkům.
Od léta do podzimu se divoce žijící zvíře chová skutečně instinktivně - žere jako zjednané! "Vyrábí" si podkožní tukové rezervy, které mu umožní přežít zimu. V praxi to znamená, že zdlábne, na co přijde.
.....
Štěně roste jako z vody, mladý pes se přezubuje a přesrsťuje a hlad mu při tom není právě dobrým pomocníkem. Hladovka nepřichází v úvahu ani v případě březí a kojící feny, ani v případě starého psa. Když to tak shrnu, tak hladovka se kromě dne před operací nehodí nikdy.