Co přidávatSnad nejčastější otázky a spory se týkají doplňků stravy. Pokusím se zde shrnout rady a zkušenosti svoje i ostatních a vysvětlit, proč něco ano a něco ne a k čemu je to všechno vlastně dobré.
 
Různé doplňky stravy můžete zakoupit v našem novém e-shopu www.shop.manwe.eu Pokud nevíte, který doplněk je vhodný pro Vašeho pejska, neváhejte nás kotaktovat!

bílý jogurt - vhodnější je jogurt neslazený, ale jednou za čas něco sladkého pejskovi neublíží. Dobré jsou tzv. živé jogurty - s živými bakteriemi, které napomáhají upravit střevní mikroflóru.

čerstvé kravské mléko - není pro psy vůbec vhodné, protože obsahuje bílkovinu, kterou pes neumí strávit a tak může způsobit průjem. Naopak třeba kozí mléko, prasečí, koňské nebo různě upravené kravské mléko - acidofilní mléko, podmáslí nebo zakysanou smetanu občas dát můžeme.

tvaroh - lepší je netučný (nikoli odtučněný), ale to záleží hlavně na kondici psa. Pokud potřebujeme aby trošku přibral nebo je v zátěži, můžeme dávat i tvaroh tučný.

čerstvý sýr - čerstvým sýrem se rozumí přírodní, hrudkovitý, který není nijak ochucený. Klasické sýry typu cihla vhodné nejsou, protože obsahují hodně tuku a soli.
100g jogurtu, sýru, tvarohu  = 100g masa

olej - rostlinný, nejlépe za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linoleovou, která má příznivý vliv na srst. Např. Konopný olej nebo olej z Ostropestřce mariánského, který má navíc silné detoxikační účinky. Slunečnicový, řepkový, olivový, brutnákový, lněný...olejů je celá řada. Stejně tak je vhodný olej živočišný - rybí - např. šestidruhový rybí olej Omega 3 EPA & DHA oil, který obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin - Omega 3 a Omega 6. Na trhu je i celá řada lososových olejů. Doporučuji kupovat ověřené značky s deklarovaným původem!
olej podáváme asi 2-3x týdně

vajíčko - vajíčko je snad nejvíc diskutovaným doplňkem stravy. Dávat ho celé nebo jenom žloutek, bílek, skořápku??? Žloutek obsahuje velké množství luteinu (antioxidant) a má přiznivý vliv na srst. Bílek v syrovém stavu obsahuje protein Avidin, který narušuje vstřebávání biotinu (vit. H), proto bílek jedině vařený, protože působením tepla se avidin zničí. Bílek je cenným zdrojem bílkovin. A nakonec skořápka. Už dříve se psům dávaly skořápky jako zdroj vápníku. Výzkumy ale zjistily, že pouhé podání skořápky je k ničemu, protože organismus si neumí vápník "vytáhnout". Musí se podat rozdrcený a v kombinaci s vit. C, tedy třeba zakapaná citronovou šťávou, která pomůže vápník uvolnit.
 
vajíčka podáváme 2-3x týdně - malý pes 1 vejce, velký 2-3


vejcekvasnice - kvasnice jsou cenným zdrojem vitamínů sk. B, ale i dalších vitamínů a obsahují hodně bílkovin (cca 46%). Mají příznivý vliv na kvalitu srsti, na trávení a podporují chuť k jídlu. Čerstvé kvasice mohou nadýmat a tak vhodnou alternativou je Pangamin, který je v tabletkách.
Více o béčkách viz. Vitamíny

mořské řasy - v přírodní formě jsou velice dobře stravitelné a obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů a aminokyselin - např. PetVet Ascokelp, nebo PetVet Zvápenatělé mořské řasy, případně i sladkovodní řasa - PetVet Algasin

přípravky na klouby - je jich velké množství a výběr je jenom na Vás. Určitě je vhodné je přidávát štěňatům a mladým psům ve vývinu (u velkých plemen až do 1,5-2 let), dále psům v zátěži a těm co nějakým kloubním problémem trpí.
Může to být např.: PetVet Malpicoll (hydrolyzovaný kolagen + vit C - Acerola), Collagen, Hyalex, Devil´s flex, Boswellia, MSM a další.
 
Vhodnou "domácí" variantou je sulc z vepřových nožiček - viz. Recepty Můžeme dávat každý den. Dá se skladovat v mrazáku.
pozn. O stravitelnosti takovéto formy kolagenu se spekuluje, jako vhodnější varianta je doporučovaný tzv. Hydrolyzovaný kolagen, který má vysokou stravitelnost. Viz. článek MVDr. Pavly Radové - Hydrolyzovaný kolagen - základní komponenta pro správnou funkci chrupavky (v sekci Ke čtení)


řasy hydrolyzovaný kolagen
řasy                                          kolagen


minerální přípravky - je jich velké množství a výběr je na Vás a konkrétních potřebách Vašeho psa. Při krmení čerstvou potravou je vhodné nějaký minerální doplněk 2-3x týdně podávat. Obsahují komplex vitamínů a minerálů bez kterých se pes neobejde. Velké množství cenných minerálů obsahují mořské řasy - PetVet Ascokelp, nebo PetVet Zvápenatělé mořské řasy

pro štěňátka - při přezubování je občas nutné přidat doplněk s obsahem vápníku. Nikdy nepřidávejte samotný vápník!!! Zvolte vhodný doplněk, který obsahuje komplex minerálů a vitamínů. Např. PetVet Osteo nebo jiný vhodný doplněk určený pro štěňata.
 
detoxikace organismu - při přechodu na čerstvou potravu, po léčbě antibiotiky, po očkování, odčervení apod. je vhodné organismu pomoci dostat se do rovnováhy. Na toto jsou vhodné přípravky s obsahem Silymarinu (výtažek z Ostropestřce Mariánského) - např. PetVet Hepacell, Ostropestřcový olej. Dále jsou vhodné doplňky z konopí - Konopný olej nebo Konopná pasta A samozřejmě bylinky - domácí a nebo koupené. Na trhu je velké množství různých bylinných směsí. My používáme BARF Herbal (pejskům do jídla, paničce na čaj)
 
vitamín C - pravidelné přidávání vit. C je sporné. Někdo tvrdí, že si tělo na "umělý přísun" zvykne a tak potom nemá potřebu využívat vit. C, který dostává v potravě. Určitě je ale vhodné ho přidávat v období růstu (tedy štěňatům a mladým psům) při  oslabení organismu, nemoci nebo při růstových a kloubních problémech - vit. C napomáhá vstřebávání vápníku. Vhodná je přírodní forma - Acerola


sůl - přestože sůl do denního jídelníčku psa nepatří, alespoň 1x do týdne by měl špetku dostat. I sůl obsahuje pro organismus cenné minerály.


 
šípky + kopřivová semínka domácí bylinky
šípky + kopřivová semínka                            domácí bylinkytipy a triky
Jogurt nebo tvaroh smícháme s nastrouhaným jablkem, hruškou nebo jiným ovocem (banán, maliny.....cokoli co zrovna máme). Pozor, některé ovoce může v kombinaci s mléčnými výrobky kvasit a nadýmat, takže pokud je pejsek citlivější, raději toto nezkoušejte. "Bezpečný" je pouze banán.

Mořské řasy jsou docela cítit a někteří psi je odmítají, proto je dobré je zamíchat třeba do mletého masa nebo směsi mixované zeleniny. Já je míchám i do tvarohu nebo jogurtu.

Pokud vám zbyde bílek, dejte ho "uvařit" do mikrovlnky.

Do sulcu z vepřových nožiček můžete přidat namixovanou zeleninu nebo bylinky. Já přidávám petrželovou nať, medvědí česnek nebo mořské řasy.© 2008-2014
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu