Co najdeme v granulích?

 

V předchozím povídání o tom Co je to BARF jsme si řekli že granule nejsou nic moc. Ptáte se proč?

Termicky extrudovaná krmiva jsou vyráběna při teplotách 120 - 200 °C. Tato teplota spolehlivě zaručí, že kromě bílkovin, tuků a enzymů je většina přírodních vitamínů a minerálů zničena nebo poškozena. Proto se přidají vitamíny a minerály umělé, které jsou ale pro tělo jen velmi málo využitelné, takže organismem bez užitku projdou. Aby ty úhledné kuličky, válečky, srdíčka....našim miláčkům chutnaly, přidají se umělé vůně a dochucovadla - glutamáty, sladidla a jiná "éčka". "Přestříknou" se nějakou fajn příchutí (třeba játrová je prý oblíbená). Pro oko pánečkovo se kuličky trochu přibarví, udělá se príma obal a je to.

 

granule granule granule

Ještě máte chuť na granule? Tak budeme pokračovat.

O chemických konzervačních látkách a dochucovadlech mnozí vědí a tak se snaží vybrat granule, které toto neobsahují. Nj, ale jak je tedy možné, že granule mají expirační dobu rok i déle??? V případě, že jsou použity suroviny, které už konzervační látky obsahují, nemá výrobce povinnost toto ve složení uvádět. Takže vznikne iluze, že granule jsou bez konzervačních látek.

Dále ve složení často čteme - vedlejší živočišné produkty, drůbeží moučka, kostní moučka.....co si pod tím představit? Jsou to semleté veškeré zbytky, které si umíte i neumíte představit -  maso, nohy, pařáty, zobáky, peří, srst, kopyta, zbytky ... no prostě zbytky  zvířat....prostě všechno co se jinak použít nedá.

Prakticky ve všech druzích granulí najdete obiloviny. Proč obiloviny pro psa? Nejde o psa, jde o to do granulí něco nacpat, aby cena byla taková jaká je a také aby to všechno drželo pohromadě. Často když jednotlivé druhy obilí sečtete dostanete se k číslu kolem 60-ti ale i až 90 procent. Copak pes je slepice???


Pořád nic? Tak poslední argument - tedy cena granulí. Zkuste si spočítat kolik stojí 15 kilo rohlíků. Rohlík má 50g a budu počítat průměrnou cenu 2,50 Kč - 15 kilo rohlíků = 750,- korun což je cena za granule, které se považují za průměr. Jak můžou stát stejně jako rohlíky, když je v nich TOLIK masa, vitamínů a minerálů??? Odpověď nechám na vaší fantazii.

 

A nakonec, Černá knika o krmivech pro zvířata Kočky by kupovaly myši - Hans Ulrich Grimm. Myslím, že ta už přesvědčí každého alespoň popřemýšlet o tom, jak celá tato lobby vlastně funguje.

pozn. Když jsem se při psaní článků postupně dostala až ke konkrétnímu výpočtu, kolik vlastně krmení masem stojí a došla k částce cca 900-1000,- za měsíc pro 35-ti kg psa, donutilo mě to zamyslet se nad tvrzením výše. Je to opravdu tak? Vzhledem k tomu, že rohlík (a stejně tak granule) jsou už finálním výrobkem a do jejich ceny tedy musí být promítnutné všechny náklady, které s jejich výrobou a distribucí souvisí (včetně reklamy apod.) musí se logicky navýšit i jejich cena. Přece jenom maso reklamu nepotřebuje a zpracovat si ho už musíme sami. A zelenina stejně tak. Takže si pořád si myslím, že je toto srovnání příhodné.

 

pes není slepice

 

 

© 2008-2015
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu