Co je to BARF - Pes přítel člověka 6/2009

 

 

Dotaz a odpověď z poradny časopisu Pes přítel člověka 6/2009


Dobrý den, dost často slýchám o krmení metodou BARF. Zajímalo by mě, co tato metoda zahrnuje, jaké jsou její nevýhody a výhody, pro jaké psy je toto kremní vhodné, či nevhodné a zda představuje pro psa nějaká zdravotní rizika. Děkji Šárka K.


Krmení metodou BARF je způsob výživy psů za použití syrové stravy. Jeho principem je výhradní používání krmných komponent v syrovém stavu. Ke krmení se doporučuje používání různých druhů mas spolu s kostmi (hovězí, důbeží, skopové, králičí, rybí, srdce, ledviny, dršťky, drůbeží žaludky, slezina, játra, kuřecí krky atd.), ovoce a zeleniny (mrkev, salát, brokolice, petržel, kopřivy, jablka, hroznové víno, banány, pomeranče atd.), rostlinných krmiv (pšeničné otruby, pšeničné vločky, ovesné vločky, kukuřičná krupice atd.) a ostatních doplňků (vejce, jogurty, olivový, slunečnicový, rybí olej, mořské řasy atd.). Z tohoto výčtu je patrné, že zastánci této metody krmení doporučují používat velmi širokou škálu krmiv.


Žádná obecná pravidla

Zastánci metody argumentují tím, že se jedná o přirozenou stravu psa a snahu krmit psa podobně, jako kdyby žil v divoké přírodě. Nejčastějšími argumety pro tento způsob výživy je pozitivní vliv na imunitní systém, miminální tvorba zubního kamene, méně růstových problémů, prodloužení života psů, minimální možnost parazitárního onemocnění, zlepšení kvality svalstva, snížení rizika přetočení žaludku, menší objem trusu, kvalitní srst atd.

Systém krmení BARF není řízen žádnými obecnými pravidly, pouze doporučeními některých chovatelů, kteří krmí své psy syrovou stravou. Krmná dávka se tak velmi často nechává na fantazii chovatele a jeho finančních možnostech. V podstatě se jedná o návrat k používání tradičních krmných dávek, pouze s tím rozdílem, že krmné komponenty jsou používané v syrovém stavu. Každý chovatel si musí zvolit takový způlob výživy svého mazlíčka, kterému bude věřit a bude mu vyhovovat. Volba bude vždy mezi použitím průmyslově vyráběných krmiv, vařenou tradiční krmnou dávkou a metodou BARF.


Možná úskalí metody BARF


1. Krmení 2x denně - pro některé chovatele může být z časových důvodů problematické.
2. Zajištění kvalitních surovin (především svaloviny) tak, aby nebyla nahrazována pouze levnými vnitřnostmi nebo kostmi.
3. Finanční náročnost - nákup kvalitního masa (jak savců, tak i ryb) může být pro některé chovatele větší finanční zátěží. V současné době, kdy se maso pro psy prodává pouze tepelně zpacované, je jedinou možností, jak opatřit do jídelníčku psa čerstvé syrové maso, nákup v řeznictví, což nemusí být levnou záležitostí.
4. Hygienická a mikrobiologická nezávadnost.
5. Ochota psů konzumovat rostlinná krmiva v syrovém stavu.
6. Nutriční vyváženost krmné dávky.


Je to krok zpět

O vlivu a rozdílech ve výživě kompletními krmivy a tradiční krmnou dávkou bylo publikováno velké množství seriózních výzkumných prací jak u nás, tak i v zahraničí. Toto však nelze uvést o metodě BARF, nejsou zatím známé žádné seriozní a vědecky podložené výsledky této metody výživy psů na jejich zdravotní stav, kondici, dlouhověkost atd. Veškeré informace se opírají o subjektivní hodnocení chovatelů psů. Výzkum v této oblasti by byl zajímavý a mohl by odpovědět na řadu otázek spojených s tímto způsobem výživy.

Dle mého názoru se však jedná o návrat zpět a o popření většiny seriózních věděckých výzkumů za posledních 30 let, zaměřených na výživu psů. Vliv krmení tradiční krmnou dávkou a komerčními krmivy na zdravotní stav psa, jeho vývoj, kondici atd., se zabývalo mnoho našich i zahraničních prací. Z výsledků jednoznačně vyplívá, že výživa kvalitními kompletními krmivy je pro psa prospěšnější než krmná dávka připravovaná doma.



MVDr. Jan Vajc, Ph.D.
Kamenná u Příbrami



pozn. Manwë kennel

Tak pravděpodobně s takovou to odpovědí se setkáte i u Vašeho veterináře :-( Existují sice i světlé vyjímky, ale bohužel většina veterinářů tento způsob krmení považuje za nevhodný, či přímo nebezpečný. Vždyť přece granule a konzervy, jsou to jediné vyvážené a kompletní krmivo pro Vašeho psa. Denně dostane vše co potřebuje a Vy už se nemusíte o nic starat. A stejně tak se nemusí starat Váš veterinář, který, aby Vám mohl poradit a vysvětlit proč pes žral a žere maso, by se musel namáhat a něco o tom nastudovat (co vlastně dělali ve škole...???). Stejně jako tento pan veterinář, který si při psaní odpovědi nedokázal zjisit ani základní fakta, jako např. dostupnost surovin :-((

A proč neexistují "seriózní" vědecké práce na téma BARF? Asi proto, že prodejci masa nepotřebují reklamu... Myslím, že ten kdo pozná na svém psu výhody přirozené stravy, ať už zlepšení imunity, menší objem exrementů, tak hlavně tu radost z krmení, kdy pes s nadšením vylizuje misku místo aby se ofrňoval nad barevnými kuličkami, rád obětuje tu trochu času navíc při shnánění, porcování a podávání masa :-)

 

 

 

 

© 2009
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu