BARF na cestách
Protože se blíží doba dovolených a různých psích táborů a soustředění, jistě řešíte otázku, jak během takovéhoto pobytu krmit. Proto mám pro Vás několik tipů:
MASO
Nejlepší je samozřejmě krmit pořád stejně, tedy čerstvou potravou. Pes si tak nemusí zvykat na nic "nového" zrovna v době, kdy je v jiném prostředí nebo je po něm požadován větší výkon než obvykle (výcvikový tábor apod.). Ale ne vždy je v místě lednice (nejlépe s mrazákem) a hlavně volná jen pro vás, protože při větším počtu psů, či delším pobytu, byste ji jistě zaplnili celou jen psím jídlem :o)
Pokud je tedy na místě volná lednice, máte vyhráno. Pak je vhodné si porce předem připravit, ať pak nemusíte s přípravou ztrácet čas a špinit nádobí. Maso nechte částečně rozmrznout (povolit) naporcujte, přidejte zeleninu nebo jiné přílohy a zamrazte. V lednici zamrazené jídlo vydrží asi 7 dnů, pokud je k dispozici mrazák, není vůbec co řešit. Pak už musíte jen myslet na to, abyste jídlo z ledničky včas vytáhli.
V závislosti na délce pobytu (pokud se chystáte jet na 14 dnů, tak to nemá cenu) je ještě možné použít cestovní ledničku. Mám vyzkoušené, že zamražené maso (jednotlivé porce) v ní vydrží 3-4 dny i v parném létě (lednice bez napájení). V lednici, kterou je možné připojit např. na baterii v autě, vydrží maso i déle.
A pokud nejedete někam do "divočiny", je vždy možnost nakoupit maso v místě pobytu. Pár kuřat, či stehen by jistě vaši peněženku nezruinovalo a jste přece na dovolené, tak ať si i pejsek užije, no ne?
cestovní lednička + náplně
GRANULE
Pokud není k dispozici lednice ani obchod, případně čas maso opatřit, je nejjednodušší krmit granulemi. Pokud je pes dobře snáší a je ochotný je jíst, tak to nebude problém. Týden nebo dva krmení granulemi "vytrénovaný" žaludek zvládne a na psu to žádné následky nezanechá. Jen bych doporučila granule namáčet, protože jinak se nestačíte divit, co pes, který do teď kolem misky z vodou jen bez povšimnutí chodil, toho najednou vypije!
Pokud ale patříte k lidem, kteří jsou proti granulím tak trochu "zaujatí", budete asi hledat jiný způsob jak v době dovolené krmit.
KONZERVY
Další možností mohou být konzervy, vaničky nebo různé "salámy", které nevyžadují skladování v lednici (samozřejmě jen do jejich otevření!). Pak se snažte vybrat takové, které se alespoň tváří, že obsahují i nějaké maso a ne jen obilí, soju apod. Za to by vám psík asi moc nepoděkoval, i když věřím, že by vše zbaštil s chutí a problém by neměl.
"Lepší" značky jsou např. konzervy Christopherus (Baron), vaničky Bello and Bella (Baron), Arden Grange, Grand ....apod.
Hodně z vás si oblíbilo Mlsíka a Fíka (salámy) z Vetamixu. Já s nimi osobní zkušenost nemám, moc mě tyhle věci nelákají zkoušet, ale většinou jste byli spokojení.
SUŠENÉ MASO
Sušené maso je nejlepší náhražkou masa čerstvého. Je lehké a nezabere moc místa - to oceníte hlavně při výletech "po svých". Při skladování musíte jen dbát na to, aby bylo v suchu a nezvlhlo (pak by mohlo začít plesnivět). Podávat ho můžete v suché podobě nebo předem namočit ve vlažné vodě. Při namáčení počítejte s delším časem než maso vodu nasákne - alespoň 2-3 hodiny.
Protože maso při sušení zmenší svůj objem cca o 70%, je i dávkování velmi malé - 30% obvyklé dávky v čerstvé podobě.
Sušené maso můžete koupit nebo si sami připravit. Na trhu je dostupných mnoho značek, ze kterých se dá vybírat. Levnější masa bývají většinou ve formě drti a bývají často velmi tučná. Tyto moc nedoporučuji, protože pro jejich tučnost často způsobí průjem. Raději hledejte přímo usušené kousky svaloviny a vnitřností. Např. Baron nabízí sušené hovězí maso, ryby nebo sušené vnitřnosti v kouscích. U kvalitního masa ovšem počítejte s vyšší cenou!
Pokud ale máte sušičku na ovoce, je velmi jednoduché si maso a zeleninu usušit doma. Můžete sušit celé kousky nebo maso namleté. Stejně tak lze sušit zeleninu, kterou můžete nakrájet nebo rovnou nastrouhat (nakrouhat). Čím menší kousky, tím kratší doba sušení a následného namáčení před podáním. Různé tipy, co a jak sušit, najdete v článku Recepty.
sušené maso - drť sušené maso kousky - kuřecí, hovězí, ryba
domácí sušené maso, zelenina a ovoce
Pokud se v rozhodnte krmit v době dovolené jinak, než je pro psa běžné, začněte podávat "nový" druh potravy už několik dnů před odjezdem (alespoň 3 dny). Pokud by totiž takové krmení nesedlo, máte čas zvolit jinou alternativu a nezkazíte si dovolenou tím, že budete řešit zažívací potíže vašeho psa.
Tak hezkou dovolenou!
foto: www.manwe.eu
©2010
Kateřina Novosádová
Manwë kennel
www.manwe.eu